Čtení a literatura

Databáze knih - sociální síť pro čtenáře knih (založená r. 2008). Obsahuje databázi oficiálně vydaných knih a eknih v českém a slovenském jazyce, či případně i v jiném jazyce, vydaných českým či slovenským (československým) nakladatelstvím na území ČR nebo Slovenska po roce 1945. Čtenáři zde píší své hodnocení, komentáře, sestavují se zde žebříčky popularity.

 Čtení pomáhá   - tento projekt rozdělí každý rok 10 milionů korun na dobročinné účely. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodnou dětští čtenáři. Každý školák, který se zapojí do projektu, získá po úspěšném vyplnění testu kredit padesát korun, který věnuje na jeden z nominovaných projektů.

Ptejte se knihovny - je velmi chytrá služba. Do 48 hodin zodpoví jakékoliv vaše otázky. Síly přitom spojují české knihovny.

BiblioHelp: biblioterapie na webu - „podává záchranný kruh“ každému, kdo má nějaké trápení. Kruh má v tomto případě podobu knihy, která pomůže, poradí, pohladí, informuje, povzbudí. Tedy všechny ty zázračné věci, které knihy mimoděk i cíleně umějí.

Čítarny - propagují dobré knihy pro všechny věkové kategorie a informují o dění kolem čtení a literatury.

ČteSyRád - Čtenářův sympatický rádce - funguje jako „virtuální knihovník“, nebo hodně sečtělý kamarád/ka, chcete-li. Podle Vámi zvolených kritérií vybere ty nejlepší knihy právě pro Vás.

iLiteratura - poskytuje zpravodajství o literatuře z celého světa, anotace knih, hodnocení čtenářů a tipy na podobné knihy.

Knihovnice - stále nové nezávislé recenze knih nejrůznějších žánrů, píší je sami čtenáři.

Rosteme s knihou - knižní web pro dospělé.

Rostik - knižní web pro děti.

Tipy na české dětské knihy - webová stránka zaměřená na dětské knihy (oceněné tituly, spisovatelé...)

Velký čtvrtek - výběr toho nejlepšího čtení, které se chystá.

Jednotná informační brána - hledání v databázích knih, článků (českých i zahraničních).

Celé česko čte dětem - osvětová kampaň, největší svého druhu v České republice, která se zaměřuje na podporu čtenářské gramotnosti dětí a mládeže.

Rozečti se  - on-line kurzy rychločtení.

Knihovny cz - jednotný přístup ke službám českých a moravských knihoven - komukoliv, odkudkoliv a kdykoliv.

Knihy trochu jinak - web pomáhá s povinnou četbou nejen v rámci přípravy k maturitě. Interpretuje známé české i zahraniční tituly a přináší i videa o autorech samotných. 

 

Elektronické a zvukové knihy + odkazy na podcasty

E-knihovna - umožňuje stahovat zdarma elektronické verze vybraných titulů.

Čtenářský deník - nabízí klasická díla ve zvukové podobě ke stažení zdarma. Projekt Českého rozhlasu nás nabádá: „Vem Boženu do metra!“.

Knihy, na které vám nezbyl čas - podcasty (krátké audiopořady) o knihách. Audioarchiv Českého rozhlasu.

Online.knihovny.cz - stránky Moravské zemské knihovny, kde najdete nejen podcasty, ale i nabídky on-line kurzů a jiné užitečné věci.

Zvukové ukázky z milínské knihovny - ukázky z některých knih, které máme ve fondu