Praktické informace a tipy pro návštěvníky knihovny

15.10.2019 09:47

Upozornění a tipy pro čtenáře

Upozornění:

• Každý čtvrtek je zavírací den. V ostatní všední dny je otevřeno do 17 h, v pátek do 18 h.
  • V sobotu je otevřeno pouze v liché týdny. Ve státní svátek je vždy zavřeno (i když připadne na lichou sobotu).
  • V zimních měsících se neotevírá zadní branka do zahrady. V době zimního času se odpoledne zavírá v 16 h.
  • Skenování dokumentů (na donesený flashdisk) se provádí v přízemí (oddělení pro dospělé) i v 1. patře (oddělení pro děti) pouze v otvírací dobu. Služba je zpoplatněna (3 Kč z 1 str.). Kopírování a tisk lze také v obou odděleních (1 str. čb za 3 Kč).
  • Nový knihovnický program KOHA (od 15. 11. 2019) přináší řadu změn pro čtenáře (i knihovnice). On-line katalog bude mít více funkcí, obsahuje i přímý odkaz na čtenářskou databázi (cbdb.cz). Nově lze rezervovat i knihu, která je v regále (aby Vám ji nikdo neodnesl „před nosem“). Také zjistíte, jaké knihy jste od oblíbeného autora zatím nečetli a různé další informace.
  • KOHA je však přísnější na upomínky. Před koncem výpůjční lhůty přijde zdarma upozornění, pokud však nijak nezareagujete, bude Vám po překročení lhůty již účtována sankce, a to za každý jeden titul a jeden den = 1 Kč (Každým dnem bude sankce narůstat.) Když budete mít více výpůjček a neprodloužíte včas, může se Vám to hodně prodražit.

Tipy:

On-line katalog a Váš čtenářský účet

Na  www.knihovnamilin.cz najdete On-line katalog – v levém menu. Nový program KOHA nabízí více možností a funkcí. Hledat se dá podle různých hledisek. Nalezenou knihu si můžete uložit do Oblíbených. Také ji můžete rezervovat (když je vypůjčená) nebo objednat (je-li v knihovně k dispozici).

Váš čtenářský účet – v on-line katalogu vpravo nahoře „Váš účet“.

Vyplníte své uživatelské jméno a heslo (U nových čtenářů Vám vygeneruje knihovna, změnit si jej můžete po přihlášení.)

Přihlášení do účtu pro ty, kteří nemají zatím vygenerované heslo viz Postup zde.

Poté můžete využívat přehledy v pravé části. Máte zde přehled o aktuálních výpůjčkách, rezervacích, historii výpůjček aj. Můžete si zde nastavit jiné heslo, uložit vyhledávání, vytvářet vlastní seznamy. Níže pak najdete Novinky a Tipy pro vyhledávání.

Ve Výpůjčkách vidíte, jaké knihy máte půjčeny a do kdy, dále můžete sledovat historii všech výpůjček a také můžete výpůjčky prodloužit, pokud na některou není vypsaná rezervace a pokud Vám již nenaběhla upomínka (nebo dlužíte za registraci apod.).  V tom případě se musíte co nejdříve dostavit do knihovny osobně (s penězi a se žádanými knihami).