Nová publikace Titulní listy Milínského zpravodaje 1992 - 2009

04.09.2019 13:07

Volejníkovy kresby znovu ožívají

Publikace Titulní listy Milínského zpravodaje 1992 – 2009 (v šesti svazcích po třech letech) byla vydána u příležitosti 85. výročí nedožitých narozenin výtvarníka Zdeňka Volejníka (*29. 1. 1935) a 10. výročí úmrtí (9. 8. 2009). Jednotlivé titulní listy jsme v knihovně oskenovaly a postupně vkládaly do dokumentu, aby se dalo vytisknout v podobě brožur. Kresby jsou otištěné v horší kvalitě z důvodu skenování, originální kresby bohužel nemáme k dispozici. (Autorská práva však máme, protože ilustrace byly součástí zakázky Obce Milín panu Volejníkovi.)

Všech šest svazků s oskenovanými titulními listy Milínských zpravodajů je v tištěné podobě v milínské knihovně a v elektronické podobě na www.milin.cz - Život v obci/Milínský zpravodaj.

Dále jsme v knihovně vytvořili dvě speciální brožury: Rébusy a Výběr z kreseb.  V Rébusech je celkem 20 kreseb, u kterých se nám nepodařilo určit přesné místo, podle kterého Zdeněk Volejník obrázek kreslil. Své případné tipy a postřehy můžete sdělit v knihovně (příp. e-mailem: knihovnamilin@volny.cz). A ve Výběru z kreseb je vytištěno celkem 68 obrázků, mezi kterými jsou zastoupeny různé části Milína a okolí a některá již neexistující místa, příp. hodně změněná.

Jenom pro připomenutí několik stručných informací o regionálním výtvarníkovi:

Zdeněk Volejník víc jak 20 let tvořil v Milíně

Malíř a grafik, který své kresby a ilustrace k článkům publikoval v časopisech Květy, Svobodné slovo, Železničář. Narodil se v Praze (Vysočany) 29. ledna 1934 a přes dvacet let žil v Milíně, kde zemřel. Kromě výtvarné činnosti se také od mládí věnoval psaní básní (básně v próze). Působil jako pedagog výtvarné výchovy, vyučoval na ZUŠ a zahajoval výstavy předních výtvarníků.

V knihovně je též k vypůjčení videozáznam ze slavnostní únorové vernisáže výstavy, která se uskutečnila v Centru volnočasových aktivit od února do května 2019. Je také možno najít na www.milin.cz – ve Fotogalerii, r. 2019.